Penelope Toomey

Narodená v Kežmarku. Momentálne opäť pôsobí v Poprade, na severovýchodnom Slovensku.

Študovala na Gymnáziu Poprad, ul. Dominika Tatarku. Prómovala na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre, kde študovala anglický jazyk a literatúru. Časť štúdia absolvovala na Univerzite v Brightone, vo Veľkej Británii.

Pred odchodom do Anglicka (Bristol) v roku 2011 pracovala ako učiteľka anglického jazyka v bilingválnej (nemecko-slovenskej) sekcii Gymnázia Poprad, na ul. Dominika Tatarku. Momentálne opäť učí a to na súkromnom gymnáziu v Poprade.

Niektoré jej anglické básne vyšli v antológiach anglickej poézie publikovaných Medzinárodnou knižnicou poézie (s názvom Nature’s Echo, 2001, Under a Quicksilver Moon, 2002).

Niektoré anglické a slovenské básne jej uverejnilo vydavateľstvo Enigma v cykle Sprievodca dielami slovenskej a svetovej literatúry, výber C, Enigma 2000).

Na jar 2003 vyšla jej prvá zbierka básni pod názvom “From The Cave Of My Nick”.

V lete 2004, v druhom čísle literárneho žurnálu Absinthe – New European Writing (vychádzajúceho v USA) vyšla jej stručná biografia a ukážky tvorby. Následne sa dostala do pozornosti organizátorom medzinárodného festivalu Prague Poetry Festival, kde v máji 2004 čítala svoje básne, spolu s ďalšími dvomi slovenskými spisovatelmi Petrom Šulejom a Martinom Solotrukom.

V októbri 2004 vydala knihu – spoločný projekt s nitrianskou spisovateľkou Luciou Balagovou, pod názvom Obrazy/Básne, ktorými ktosi píše o mne. Úvodom jari 2005 publikovalo české literárne periodikum Prague Literary Review jej preklad filozofických fragmentov autora Roberta Gála pod názvom Naked Thought.

V máji 2005 Penelope Toomey spolu s kaviarňou Groteska Art Cafe usporiadala koncert spojený s čítaním z románu Junkie Love (Fetácka láska) anglického hudobníka a spisovateľa Phila Shoenfelta.

V novembri 2005 sa v Bratislave konal festival ARS POETICA, na ktorom svoju tvorbu predviedla aj Penelope.

Preložila dve zbierky Milana Kováča: Hudba Slovom II (Music Through Words II, 2000) a Korama (2004).

Vydavateľstvo Ikar uviedlo v roku 2011 na trh v rámci edície Mám talent zbierku vybraných autorov pod názvom Sólo pre 9 hlasov. Svoje básne tam mala aj Penelope.

Penelope Toomey je od roku 2017 členkou miestného Klubu spisovateľov v Poprade.

Všetká poézia do roku 2017 vychádza výlučne pod pseudonymom Penelope Toomey. V súčasnosti autorka píše aj pod svojím civilným menom.

Penelope začala písať v lete 1999, keď pracovala ako animátorka v jednom z luxusných rezortných hotelov na gréckom ostrove Rodos. Svoju hlavnú inšpiráciu našla v diele anglického postmoderného spisovateľa Anthony Burgessa. Jej ďalším nevyčerpateľným podnetom je hudba.